Piędzisiątką przez Tanzanię

Pobyt na tanzańskiej ziemi rozpoczęłyśmy dnia 20 kwietnia 2017 r. kiedy po długim locie dotarłyśmy do Kilimanjaro. Siostry na lotnisku powitały Matkę Generalną M. Samuelę Werbińską i mnie bardzo serdecznie. Z lotniska udałyśmy się do Arushi, gdzie nasza elżbietańska Wspólnota posługuje od 3 lat. W Arushi, a raczej na jej przedmieściach znajduje się nasz dom formacyjny dla nowicjatu i junioratu. Poza formacją, Siostry z tej Wspólnoty pracują zawodowo w szpitalu i w szkole, a także ogarniają szczególną troską dzieci z ubogich rodzin, które przychodzą na świetlicę do naszego domu.

Podczas naszego pobytu w Arushi, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, nowicjuszka Siostra M. Lucy, złożyła pierwsze śluby zakonne rozpoczynając formację junioracką. Po uroczystej, czterogodzinnej Mszy św. wraz z Siostrą M. Lucy, jej rodziną, Wspólnotą Sióstr i parafianami uczestniczyliśmy w radosnym świętowaniu. Obok tradycyjnych, afrykańskich tańców było także przedstawianie o św. Elżbiecie w wykonaniu dzieci ze świetlicy prowadzonej przez nasze Siostry.

Następnego dnia tj. 24.04. udałyśmy się do Ushirombo - Maganzo przemierzając ponad 900 km przez Tanzanię. Ogromnym zaskoczeniem była dla nas podróż, która trwała 15 godzin, gdyż wciąż przed naszymi oczami pojawiały się znaki ograniczające prędkość do 50 km na godz., a tuż za znakiem od 3 do 6 policjantów. Podróż była ogromnie męcząca, ale krajobraz za oknami samochodu był wyjątkowo piękny. W Tanzanii kwiecień jest jeszcze porą deszczową, a więc dość równomierne opady deszczu sprawiły, że Tanzania była zielona i kwitnąca. Uroczym obrazem, jaki jawił się przed naszymi oczami byli Masajowie, mężczyźni o długich nogach, odziani w kolorowe szaty, z kijem w ręku. Jako lud pasterki pokonują oni wielkie odległości, aby odnaleźć zielone pastwiska i wodę dla swojego bydła. Przejeżdżając w pobliżu Parku Narodowego Serengeti podziwiałyśmy zebry, gnu i antylopy, które pasły się i chodziły w niewielkiej odległości od drogi. Widziałyśmy mężczyzn i kobiety bardzo ciężko pracujących na roli oraz dzieci pasące krowy, osły i kozy. Niestety, to jest smutny obraz, gdyż wiele dzieci od najmłodszych lat podejmuje ciężką pracę i nie uczęszcza do szkoły.

Kiedy późnym wieczorem dojechałyśmy do Maganzo, na podwórku u Sióstr oczekiwała na nas ponad 100 osobowa grupa dzieci, która powitała nas radosnym śpiewem w języku suahili i w języku polskim. Na placówce w Maganzo posługuje 5 Sióstr. Przebywają tam też aspirantki i postulantki, które rozpoczynają swoją formację zakonną. Posługa Sióstr jest skierowana na drugiego człowieka. Siostry prowadzą Centrum Medyczne pw. św. Ojca Pio. Ludzie chętnie korzystają z przychodni, każdego dnia przychodzi bardzo dużo osób chorych, które szukają pomocy lekarskiej lub pielęgniarskiej. Coraz więcej Matek przynosi swoje dzieci do szczepienia, a każdemu pacjentowi robione są podstawowe badania. Otwarty jest także gabinet ginekologiczny i porodówka. Od dłuższego czasu dostępne są też sale dla chorych na malarię i inne choroby. Raz w miesiącu dzięki staraniom Sióstr dojeżdża lekarz okulista, do którego na wizytę przychodzi wielu pacjentów. Cieszymy się prężnym rozwojem Centrum Medycznego, który jest możliwy dzięki ofiarności dobrodziejów i ludzi dobrej woli, ale widzimy, że potrzeby są jeszcze większe i mamy nadzieję, że w przyszłości uda się otworzyć także sale operacyjną, która byłaby ogromną pomocą dla tamtejszej ludności.

Siostra Odpowiedzialna za formację wraz z naszą młodzieżą zakonną stara się nieść pomoc biednym dzieciom i rodzinom, odwiedzają również chorych w ich domach. Na podkreślenie zasługuje także prowadzona przez Siostry przy naszym domu kuchnia dla ubogich dzieci, gdzie dwa razy w tygodniu otrzymują one ciepły posiłek. Poza tym, Siostry wspomagają finansowo biedne dzieci, aby mogły uczęszczać do szkoły.

W czasie naszego pobytu dwie postulantki zostały przyjęte do nowicjatu. Tak więc nowe nowicjuszki Siostra M. Cecilia i Siostra M. Agata rozpoczęły kolejny etap formacji i dlatego udały się razem z nami do Arushi. Jedna aspirantka, która rozpoczęła postulat i nowo przyjęte dziewczęta pozostały w aspiranturze w Maganzo.

Po krótkim, ale bardzo intensywnym czasie pobytu na afrykańskim kontynencie nadszedł czas pożegnania z Siostrami i powrotu do Rzymu. Jestem ogromnie wdzięczna Panu Bogu i Matce Generalnej M. Samueli za ten czas wizyty u naszych Sióstr, za nowe doświadczenia i duchowe ubogacenie. Wszystkim Siostrom posługującym w Tanzanii składam serdeczne podziękowanie za miłe, siostrzane przyjęcie. Na każdy kolejny dzień Ich ofiarnej posługi życzę wiele Bożego błogosławieństwa, siły do dzielenia się dobrem i radości z dawania chrześcijańskiego świadectwa.

Siostra M. Weronika Tomczyk
radna generalna